Kalp Nasıl Çalışır?

Kalbimiz, biz henüz anne karnında 8 haftalık bir fetüs iken oluşumunu tamamlayıp vücuda kan pompalamaya başlar ve bu ömrümüzün sonuna dek işlemeye devam eder. Gebeliğin 8. haftasında bebeklerin boyu 1 cm ile 2 cm arasında kiloları ise yaklaşık 1 gram civarındadır. Kalbimiz, gün içerisinde bir tırı 32 kilometre öteye götürebilecek enerjiye sahiptir. 80 yaşına gelmiş biri 1000 olimpik havuzu doldurabilecek kadar kan pompalar. Kalp vücuttan sökülse dahi belli bir miktar atmaya devam eder. İnsan vücudunda yaklaşık 5,5 litre kan bulunur ve bu kan dakikada 3 kere turlar. Gelin şimdi bu mühendislik harikası kalbi ve kan dolaşımını yakından inceleyelim…

Göğüs boşluğu içinde, her iki akciğer arasında dışarıdan gelen darbelerden göğüs kafesi ile korunan, temel görevi kan pompalamak olan kalp, günde 9000 litre kanı tüm doku ve organlara dakikada ortalama 70 vuruş dersek, saatte 4200, günde 100800, yılda 36792000, 60 yıllık bir hayatta 2 milyar 207 milyon 520 bin vuruş yapar ve yaklaşık 300000000 litre kan pompalar. Kalbin sağ ve sol kısımları birbirinden bir duvar ile tamamen ayrılmıştır. ÜsTte iki kulakçık, altta 2 karıncık olmak üzere 4 bölmelidir. Kalbin sağ tarafında kirli, sol tarafında temiz kan bulunur. Kulakçıklar ile karıncıklar arasında 4 adet kalp kapağı bulunur. Amacı kalp akışının yalnız tek yönde ilerlemesini sağlamak ve kanın geriye dönmesini engellemektir.

Şimdi beraber kas sistemlerini ele alarak kalp sisteminin önemini anlamaya çalışalım:
Çizgili kaslar, yani iskelet kasları isteğimize bağlı çalışır. Misalen şu an elimi oynatabildiğim gibi isteğime bağlı olarak çalışır. Düz kaslar organ kaslarımızdır. Bunlar isteğimiz dışında çalışır. Mide, pankreas, böbrek gibi. Kalp kası ise her ikisinden ayrı. Çizgili kas yapısındadır ama otonom sinir sistemine bağlıdır. Yani isteğimiz dışında çalışır. Misalen avucumuzu defalarca sıkıca sıkıp bıraktığımızda bu bize zamanla bir güç kaybettirir ve bir acıya sebep verir. Ama kalbimiz dakikada 70 kere kendisini sıkıp bırakmasına rağmen herhangi bir acı hissetmez. Kalbimizin anbean kontrol edilmesi gerekiyor ve bunu yapıp yapmamak bizim kontrolümüz altında değildir ve biz bu kontörlü sağlayamıyorsak bu kontrol anbean sağlanıyorsa demek ki bu kontrolü anbean sağlayan bir zat var. Bu Zatı ve işlerini tanımaya ne dersiniz? Ve bu Zat, göndermiş olduğu mesajlardan birinde bakın bize ne diyor:”Rabbim ilim bakımından her şeyi kuşatmıştır. Siz yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz”(En’âm Suresi,6/80)

Tags:
Yorum yap
Tıkla gönder.
1
Hızlı iletişim ;)
Merhaba https://mavera.com.tr/2020/12/02/kalp-nasil-calisir-2 üzerinden ulaşmaktayım.