Kader Nedir

Kader kelime manası; Ölçü, sınır, plan, program, belirlenen miktar gibi anlamlara gelmektedir. İslami terimde ise kader ;  Allah’ın bütün kâinatta olmuş ve olacak olan her şeyi bütün yönleriyle ve halleriyle ezeli ilmiyle bilmesi ve o varlığı yaratmadan önce her şeyiyle beraber levh-i mahfuz  adı verilen kader defterine yazmasına denir. 

Kaza Nedir

Allah’ın ezeli ilmiyle yazılı olan levh-i mahfuz’daki kaderin Allah’ın izni dairesinde ve kuvvetinde zamanı gelince onu yaratmasına, meydana getirip şekillendirmesine Kaza denir.

Kader Ve Kazaya İman Etmek

Kader ve kazaya iman etmek imanın şartlarından biridir. Allah’a iman eden her insanın kadere ve kazayada iman etmesi gerekir. Çünkü herşeyin yaratıcısı ve yöneticisi olan ancak Allah’tır. Yüce kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de Rabbimiz buyurur ki : ‘ Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır; onları O’ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O’nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıklarındaki tek bir taneyi bile bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.’(En’âm Suresi 59)

Halk arasında ‘takdiri ilahi, alın yazısı,kısmet,felek..’ olarakta bilinen kader bilmeden eleştirmek ‘kısmetsizsin, alın yazımız kötü,zalim felek’ gibi cümleler kurmak Allah’ın takdir ettiğini eleştirildiğinden dolayı küfür bir söz olur ki buna dikkat etmek gerekir.

Kadere iman; İman eseslarından en önemlilerindendir. Çünkü kadere tam anlamıyla iman eden bir insan diğer iman esaslarınada rahatlıkla iman edebilir. Misalen kadere iman eden birisi Allah’ın takdir ettiğini eleştirildiğinden dolayı küfür bir söz olur ki buna dikkat etmek gerekir.

Kadere iman; İman eseslarından en önemlilerindendir. Çünkü kadere tam anlamıyla iman eden bir insan diğer iman esaslarınada rahatlıkla iman edebilir. Misalen kadere iman eden birisi Allah’ın herşeyi bilmesine ve gücünün herşeye yetmesinede iman eder. Bu konuda iki cihan sultanı peygamber efendimiz(sav) bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

“Kadere iman, kaygı ve üzüntüyü giderir.” (Münavî, Feyzu’l-Kadîr, 3/187)

Bir başka hadis-i şerifte peygamber efendimiz(sav) Bir kişi kaderin, hayır ve şer´in Allah´tan olduğuna inanmadıkça mü´min sayılmaz? (Tirmizi)

Bir başka hadis-i şerifte ‘ “Men âmene bi’l-kaderi emine mine’l-kederi” yani “Kadere iman, kaygı ve üzüntüyü giderir.” (Münavî, Feyzu’l-Kadîr, 3/187) buyurmuşlardır.

Kadere iman edenler hakkında yüce kitabımız Kuran-ı kerimde Allahu teala buyurur ki:

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.”(tevbe 51) diye nasihat vermektedir.

Bir başka ayette ‘ Bizim, herhangi bir şeyin olmasını dilediğimizde ona sözümüz sadece ‘Ol’ dememizdir, o da hemen oluverir.’’(Nahl 40)

Haberiniz olsun ki,  Biz her şeyi bir kadere göre yarattık.’ (Kamer 49)

İman edenler bu hakikatlerin ışığında rahat-ı kalp ile dünya hayatlarını yaşarlar ve cemil olan Allahtan ancak ve ancak güzellik geleceğini bilirler.

Herşey Bir Kadere Göre Yaratılır

Kainattaki her eşyanın,her maddenin iki yönü vardır. Birisi maddi yönü, diğeri ise manevi yönüdür. Yani kader ilminde o eşyaya belirlenmiş plan ve program yönüdür. 

Eşyaların Manevi yönüne bakan kısmında Allah-u teala o maddeye, eşyaya lehvi mahfuzda neyi takdir edip yazmış ise o eşyanın kaza(kaderde yazılanın yaratılması) anında ona göre yaratılır.Alim sıfatı eşyanın  manevi yöne hakimdir.

Maddi yönüne bakan tarafında ise kader Allahın ilimiyle belirleyip şekillendirdiği plan ve programların yine Allah’ın ‘Kadir,hakim,kudret’ gibi sıfatlarıyla canlı/cansız bütün mahlukata işlemesine denir. Kudret sıfatı ise maddi yönüne hakimdir. 

Kaderi Anlamada En Önemli Nokta

Bu başlıkta kaderi anlamanın temeli olan ‘Ezeliyet’ kavramıdır. Allah’ın ezel oluşunu anladıktan sonra kader meselesini daha iyi anlayabiliriz. Peki Allah’ın ezel oluşu nedir?

Allah’ın ezeli olması  ‘geçmişinin, başlangıcının, varlığı herhangi bir şeye bağlı olmayan, zatı her daim var olan’ demektir.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin ezeli tarif eden şu  ifadeleri de bunu gösteriyor:

“Ezel; mazi silsilesinin bir ucu değildir. Belki ezel; geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanı birden tutan, yüksekten bakan bir ayna gibidir.” (26. Söz)

Ezel kavramını anladıktan sonra kader değişir mi sorusuna cevap bulabiliriz.

*Yazı dizimizin devamında kaderle alakalı sorunları işleyip dahada derinlemesine işleyeceğiz gayret bizden tevfik Allahtan.

selam ve duayla..

 

Tags:
Blog Comments

İstifade etmeniz dileğiyle…

Allah razı olsun kader ile kazayı birbirine karıştırıyordum sayenizde öğrendim.

Allah razı olsun

Allah razı olsun Mavera Ailesi

Allah Razı Olsun İnşallah

ALLAH razı olsun inşaallah ihtiyacı olan kardeşlerimiz de siteden istifade ederler

Allah razı olsun cümleten

Allah razı olsun

Allah razı olsun

Yorum yap
Tıkla gönder.
1
Hızlı iletişim ;)
Merhaba https://mavera.com.tr/2020/11/23/kader-nedir üzerinden ulaşmaktayım.