Bu Videoyu Yalnız Olanlar İzlesin ! – ( Yalnızlık Dert Değil ) – Halil Güneş

– İnsanlarla birlikte olmak güzeldir evet. Ama gerektiği zaman da yalnız kalabilmelidir insan.
– Eğer sen de yalnızsan Korkma yalnız kalmaktan. Belkide İhtiyacı vardır ruhunun yalnız kalmaya.

– Aslında yalnız olmak bazen yalnız kalabilmek sanıldığı kadarda kötü bir şey değil bence;
– Çünkü yalnızken Kalbini dinlemeye başlarsın, Yalnızken kendini tanırsın, yalnızlık maskesiz dolaştırır seni riyasız gösterişsiz yapar seni belkide seni sen yapar.
– Yalnızlık çok büyük bir öğretmendir.
– Dehaların hayatlarını inceleyen psikanalistler onların yalnızken büyük eserler çıkardıklarına dair sonuçlara varmışlar.
– -peygamberler de hayatlarında yalnızlık halini çeşitli vesilelerle tecrübe etmişlerdir. Mesela Musa Aleyhisselamın Tur dağındaki inzivası, Yusuf Aleyhisselamın kuyuda geçirdiği zaman, Yunus Aleyhisselamın balığın karnında ki günleri… İnsanlardan uzak olarak geçirdikleri dönemler onları hem tefekküre yöneltmiş hem de daha sonraki tebliğ faaliyetlerinde yaşayacakları zorluklara hazırlamıştır. Bu yalnızlıklar, kemâle giden yolda peygamberlerin ortak sünneti olmuştur.

– Tabi Bahsettiğimiz yalnızlık içi doldurulmamış yalnızlık değil çünkü; Bediüzzaman Hazretleri içi doldurulamamış yalnızlığı v a h ş e t olarak nitelendir. Onu doldurmanın yolunu ilahi ve beşeri meşguliyetlerle olduğunu söyler.Böyle meşguliyetlerimiz yoksa sürekli vesveselerle kuruntularla korkular dolu bir hayat yaşayacağımız için o yalnızlık bize azap olur.

-Evet bazen canın yanar, yüreğini dinleyecek derman olabilecek kimsen olmaz. Dostların vardır belki ama yüreğindeki acıyı bilemezler, yaşadığın o hissiyatı göremezler . Öyle bir ruh haline girersin ki yalnızken; farketmesende kalbin Rabbine yaklaşır koşar adımlarla. Duaya kalkar ellerin, belki de en içten hislerinle belki şu ana kadar hiç demediğin bir şekilde ” Rabbim ” dersin. Çünkü yalnızlık anlatır sana Rabbinden gayrı kimsenin olmadığını. Rabbine varmak için çıktın bu dünya yoluna unuttun  mu? Ve bu çileli yolun tek yoldaşı yalnızlığındır. İliklerine kadar hissedersin yalnızlığın dünyasında Rabbinin varlığını. Bu seni daha dikkatli olmaya davet eder.

-Dürüst ol kendine; birileriyle birlikteyken mi Rabbin aklına daha çok geliyor, yalnızken mi? Biliyorsun sen de cevabını; yalnızken. Çünkü yalnız kalınca düşünürsün, kalbini yoklarsın, kainatı dinlersin. Kainat sana Rabbini hatırlatır varlığıyla. Yüreğindeki gaflet perdelerini aralar, tefekküre bir kapı açar. Sonra anlarsın ki yalnızlık tek kişilik bir alem değil; Rabbin ve Sen… Yani her şey. Uyanırsın gafletten; O görüyor, O duyuyor, O biliyor. Belki de bunu en çok yalnızken farkedersin.

Yalnızlık koca bir alem. Ruhun özüne varma arayışı. Ruh özgür ve sınırsız yaratılmışken sen onu dünya hapishanesine zincirlemeye çalışıyorsun.Fani insanlara bağlamaya çalışıyorsun. Yapma, dünyan başına yıkılır. Hüzün dolar her hücren. Bırak dolaşsın 18 bin alemi ruhun. Tanısın Rabbini. Ruhunu O’ nunla doldur, fanilerle değil. Sığın yalnızlığın, yalnızların Rabbine. Yalnızlık insanlar içinde tek kalman demek değil ki. Rabbinle her an baş başa olmak demektir. Asıl sevgiyi hakeden O değil mi? Maşuk olmaya en layık olan O değil mi? O zaman neden kaçıyorsun yalnız kalmaktan? Maşuğun her daim seni bekliyor. Koskoca kainatın yaratıcısı dinliyor, görüyor, biliyor seni. Başkaları seni anlamasa ne olur. Bırak kimse olmasın yanında Rabbin var senin. İsyan kokan hüzünlerden sıyrıl artık. ‘ Kimsem yok, yalnızım, kimse değer vermiyor bana, kimse beni anlamıyor’ demeyi bırak artık. Yıldızları, güneşi, galaksileri, hayvanları, bitkileri yaratıp hepsini birlikte idare eden Rabbin değer veriyor sana kimse seni sevmese ne olur ?Hem O’nun en sevgilisi de yalnızdı. Sığınıyordu Hira’ sına kalıyordu Rabbiyle başbaşa. Bul sen de kendi Hira’nı konuş Rabbinle. Allah’ın Resulü yaptıysa elbet vardır bir bildiği yap sen de. Asla izin verme yalnızlığını şeytanın kendine oyuncak etmesine. Her anın Rabbinle dolsun taşsın, her nefeste zerrelerinde hisset O’ nun yanında olduğunu.Haydi otur seccadenin başına. Aç yüreğini sevgiliye.
Sal içinde biriktirdiğin tüm hüzünleri dua ile. Unutma ” Allah yalnızlarla konuşur. ”

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Tıkla gönder.
1
Hızlı iletişim ;)
Merhaba https://mavera.com.tr/2020/05/06/bu-videoyu-yalniz-olanlar-izlesin-yalnizlik-dert-degil-halil-gunes-2 üzerinden ulaşmaktayım.