ALLAH BENİ AFFEDERMİ ? – MEHMET EDE

  • Home
  • Blog
  • ALLAH BENİ AFFEDERMİ ? – MEHMET EDE

Arkaşlar çok zor bir zaman. Çok, çok zor bir zaman. Biz nasıl dinimizi muhafaza edeceğiz? Kolay bir şey değil vallahi değil ya. Kaç gündür psikolojim bozulmuş yani sokakta da yürüyemiyorum. Canım yanıyor ya. Bu iş nasıl olacak? Kim bu insanları kurtaracak? Kimle konuştuysam, bugün hepsi olumsuz, ümitsizler böyle; “Bu işin çözümü yok, daha da berbat olacak vs.”. Üstad diyor ki “Niye onlara yükselme dünyası olsun da bize alçalma dünyası olsun?”. Biz onların silahıyla sılahlanıp onları vuracağız. O kadar kamera, canlı yayınlar sırf bunun için. Belki bir kardeşimiz daha izler aklı başına gelir. Kendini toparlar, duaya başlar, tevekküle başlar, ibadete başlar, nedamet eder, af diler, Allah da onu affeder. Bakın, ne kadar büyük günah işlersek işleyelim, ne kadar büyük olursa olsun, “artık Allah beni dergâhından attı” deme, böyle bir şey yok. Bir altın, affedersiniz, lağım çukuruna düşse değerini yitirir mi? Çıkarıp temizlersin değil mi? Aynı değerde satarsın. Hele ki altın yükselmişse yüksek fiyattan da satarsın. Doğru mu? Aynen öyle de arkadaşlar, biz o altından daha değerliyiz insan olarak. Allah bizimle konuşmuş, Allah bize mesaj göndermiş, bizi muhatap almış, bizi yeryüzünün halifesi yapmış. Bir inek yeryüzünün halifesi değil, sen bir inekten üstünsün, bir köpekten bir eşekten üstünsün. Sende akıl var, sende şuur var, sende idrak var, Allah senle konuşuyor, senle muhabbet ediyor, ama bir inekle konuşmuyor. Sen yeryüzünün halifesisin. Halifesin sen. Yaptığın yanlışları yaptın, olabilir. Bakın ezberlenmesi gereken bir yer var inşallah aklınızda kalır. Üstad yine diyor ki: “Dua ve tevekkül meyelan-ı hayra büyük bir kuvvet verdiği gibi istiğfar ve tövbe dahi meyelan-ı şerri keser, kırar, tecavüzatını kırar”. O zaman duaya devam edeceğiz. Çünkü dua eden adam bilir ki birisi var, sesini duyuyor, kalbin en ince seslerini işitiyor. Dua eden adam bunu bilir ve dua ettiği için tevekkül eder ona, değil mi? Ona bağlanır, ‘Ya Rabbi ben bu işten kurtulmak istiyorum, aklım başıma geldi”… O zaman ne yapıyor Allah u Teala, işte ona mavera gibi ortamlar sunuyor, dışarısı berbat. Kendimizi böyle nefes alabileceğimiz, ruhumuzu dinlendirebileceğimiz, şehvetimizi teskinliyebileceğimiz ortamlara götürelim.
“Dua ve tevekkül meyelan-ı hayra büyük bir kuvvet verdiği gibi istiğfar etmek (bir günahın ardından hemen tövbe etmek) ve tövbe etmek meyelan-ı şerri (şerre yönelmeyi) keser, tecavüzatını kırar”. İnşallah bu kaideyle yaşarız. İnşallah böyle ortamlarda oluruz. ismi fark etmez yani yeter ki iyi bir ortam olsun. Tarikat mıdır cemaat midir, 5 kişi yan yana gelmiş Risale-i Nur dersi mi yapıyor neresi olursa olsun.
Ama bir yerde olup orada sürekli olarak olmamız lazım. Çünkü ne diyor ayette? “Sadık olun” demiyor. “Sadıklarla beraber olun” diyor. İnşallah büyük günahlara düşmeden evvel ve küçük günahları da terk ederek Allah’ın dinine de yardım edersek Allah da bize yardım eder. Yine bir ayet: “Kim Allah’ın dinine yardım ederse Allah da ona yardım eder ve ayaklarını sabit kılar”.

Tags:
Yorum yap
Konuşmayı Başlat
Merhaba, bizimle Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by