Mavera İlim ve Kültür Derneği

Neden Tesettür? Nasıl Tesettür?

Öncelikle bildiğimizi sandığımız bilgilerimizi gözden geçirelim. Gerçekten biliyor muyuz? Tesettür hakkında gerçek bir araştırma yaptık mı? Sadece dışarıda gördüğümüz tesettürlü kardeşlerimizden biliyoruz. Ve sırf bu yüzden çoğumuzun kafasında tesettürün sadece ‘’eti örtmek’’ olduğu kanısına varıyoruz. Halbuki aklı olan düşünür ve der ki; kıymetli olan gizlenir, gizlenir ki kıymetsiz kalmasın. Belki de sokağa çıktığında yanından geçen hiçbir erkek sana bakmayacak tesettürün olmadığı halde. Ya  peki biri bakarsa? Rabbinin sana verdiği değerin ne kıymeti kalır? Herkesin göz zevki olmuş, paha biçilmezken ucuzlaşmış olacaksın. O kadar ucuzlaşmış olacaksın ki; ‘Nefsine uyan, istediği an sende istediğini bakıp görebilecek.’ Söyle bakalım kardeşim ucuz musun? Her uzanan sana erişebilecek mi? Hayır kardeşim! Rabbin seni ihtimallere bırakmıyor. Tesettürünü bir kalkan bil, giy kalkanını çık sokağa attıkları nefsani oklardan yaralanma.

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59).

Nitekim  Allah Teâla ayet-i  kerimesinde açıkça tesettürü emretmiştir. Ve tesettür kesinlikle sadece baş kapamak değildir. Dikkat edersek ayette vücudun kapanması gereken yerleri kapatmakla beraber bir dış örtü (cilbab) ile vücut hatlarını örtebildiği kadar örtülmesi gerektiği vurgulanmıştır. Yine  Rabbimizin ‘Râhim’ ismi geçiyor ki muhafaza eden anlamına gelir. Hem tesettür ezilmek, arka planda olmak demek değildir. Tesettür sende emanet olanı muhafaza etmek demektir. Şimdi söyle kardeşim Allah’ın  tesettürüne, Allah’ın korumasına girene kim ne yapabilir? Yine başka bir ayette Rabbimiz şöyle buyuruyor:

‘’Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar.’’.. (Nur suresi 31) Rabbimiz bu ayet ile hem tesettürü hemde sınırlarını bildirmektedir.

Allah Resulü aleyhissalatu vesselam bir  hadis-i şerifinde ayeti destekler nitelikte ümmetinin kadınlarına  bir cihette seslenir ve der ki: “Ey Esma! Şüphesiz kadın erginlik çağına ulaşınca, onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir.” Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti.” (Ebu Davûd, Libâs, 31)

Sadece başı kapamakla yetinip, davranışlarına dikkat etmemekle kur’an ahlakını benimsemiş olmuyorsun kardeşim. Sadece başı kapamak kesinlikle tesettür değildir, olamazda. Surlarla örülü kalenin kapısını açık bırakmaya benzer. Hiçbir ehemmiyeti kalmaz. Daha beter  tesettüre girme niyetinde olan diğer hanım kardeşlerimize  aldatıcı birer örnek olmaktan kurtulamazsın.

“Ve on adetten ancak iki üç tanesi bulunabilir ki, hem genç olsun, hem güzel olsun, hem kendini göstermekten sıkılmasın.” (Risale-i Nur/Yirmi Dördüncü Lem’a)  Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hz. bu vecizesinde kadınların  niteliklerinden  dolayı örtünmeyi istemeleri gerektiği ve esasında fıtri (yaratılış) gereği olarak gizlenmeyi tercih etmelidirler. Hanım kardeşim! Birilerinin açılıp saçılması senin açılıp saçılmana sebep olamaz. Hata onlarındır onlar yaptı diye sen Rabbine karşı gelemezsin.

“Halbuki tesettürün ref’i, izdivacı teksir etmeyip çok azaltıyor. Çünkü, en serseri ve asrî bir genç dahi refika-i hayatını namuslu ister.” Tesettürün ref’i, neden izdivacı teksir etmeyip, çok azaltıyor? (Risale-i Nur/Yirmi Dördüncü Lem’a) Bediüzzaman Hazretleri bu bölümde tesettürün ne kadar önemli olduğunu açıklıyor. Tesettürsüzlüğün; evliliği, aile bağlarını, toplumsal hayatı ne kadar derinden sarstığını ve yakıp yıktığını belirtiyor. Gör kardeşim ne kadar önemli olduğunu. Hem Rabbine sadakatsizlik senin tesettürsüzlüğün hem kendine. Göz göre göre ateşe yürüyorsun, yanacaksın! Pis, iğrenç ve muzır bakışlardan bıkmadın mı? Sen herkese ait olamazsın kardeşim. Senin Malik’in Allah’tır, kullara minnet eyleme. Gel Rabbinin himayesine gir kardeşim. İnsanlar seni gördüklerinde ‘’mü’min bir kadın gördüm’’ diye içlerinden imrensiler sana. Belkide senin tesettüründen hayâ edip doğru yola sevk olan nice kardeşlerin olacak. Nitekim Allah Resulû bir Hadis-i Şerif’inde; “Bir kişinin imanına vesile olmak , üzerine güneşin doğduğu herşeyden daha hayırlıdır.” Düşünsene birinin imanına vesile olmak ne büyük bir nimet. Sen bir mü’minesin, mü’min bir kadını temsil ediyorsun. İslam ümmetinin bir ferdisin. O yüzden sana değil, tesettürüne hayran kalıp kendilerinden hayâ etsinler.

Ve ey tesettüre girdiğini sanan kardeşim! Tesettür ilgi çekmek, odak noktası olmak değildir. Aksine tesettür; “Gizliliktir, sakınmadır, korumadır ve korunmadır.”

Hem müslüman kadın topuğuyla değil, iffeti ile yükselir.


Ali YILMAZ / Mavera İlim Ve Kültür Derneği 2016-Şanlıurfa

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın

Twitter Akışı

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 12 aboneye katılın